První éra klubu se datuje od ledna roku 2003. Vlastně už proběhl Silvestr 2002, ale to bylo neoficiální otevření pro kámoše. Z dobře informovaných análů je ale známo, že se končilo 1. 1. 2003 v 16 hodin. V té chvíli měl klub ještě pracovní jméno ZERO (další alternativní jméno bylo METRO), ale nakonec zvítězil název Bastion35, což je skutečně historické označení, které tehdy před 200 lety platilo pro celý přilehlý areál. První akce byly ovšem neuvěřitelné. Nové koště dobře mete. Jak byl klubík malý, bylo natřískáno už při 50-60 lidech. A ze začátku chodilo lidí víc… Takže na první technovačku už se lidi prostě nedostali a to samé o 14 dní později na funky večer s jaroměřskými Choice 42. Tehdy pro velké nadšení davu museli odehrát s krátkou pauzou repertoár dvakrát, protože je lidi nechtěli pustit.
Dlužno podotknout, že tato “provozovna” byla původně zamýšlená jako hospoda s celotýdenním provozem a občas akce. Klub neměl aparát, takže na každou akci se ještě musel zaplatit zvukař. Ze začátku to vypadalo dobře. Taková undergroundová hospoda s nahlas muzikou pro pařmeny tu chyběla. Ale zanedloho se ukázalo, na jak nevhodném místě klub leží. Je to vlastně v zemi nikoho, ani v Josefově, ani v Jaroměři, odevšad je to dálka. A tak rockeři a pařmeni zlenivěli a chodili čím dál míň, vraceli se do starých osvědčených hospod (nic proti těm hospodám). Takže postupně se otevíračka zkracovala, až zůstali jen víkendové akce. A aby se na těch akcích vešlo víc lidí, bylo nutno vybourat vchod na nynější sál a adaptovat jej na hudební produkce. Což se i s minimem prostředků podařilo, takže vzniknul ještě větší ándroš. Pamětníci jistě vědí o čem je řeč. Nejednou opilci převrhli kamna, kterými se topilo, takže rázem bylo “zamlžíno” nebo padali zvukaři “Hrošíkovi” na cajky (to už měl klub i svůj aparát).
Přes rozšíření prostoru nebyl klub pořád tak velký, aby se mohli zvát “velké” kapely za velký honorář. Všechno se to odbývalo v těch undergroundových mantinelech. Přesto nebo možná právě proto se zde odehrávaly akce s nebývalou atmosférou a v některých kruzích platí tato doba již za určitý kult. Vynikající byla tehdy spolupráce s Márou z Thema Eleven, který zprostředkoval v klubu koncerty kapel z celé Evropy i zpoza Velké louže. Proběhlo mnoho punkových akcí, hrálo se HC, ska, ale i funky nebo hip hop, z elektroniky nejvíc techno, posléze dnb a systémy. Nelze zapomenout, že klub taky pomohl (a oni jemu) djům Alovi a Hugovi v živém hraní, takže si asi toto období taky pěkně užili.
V závěru ještě pár jmén. Kdo kdysi v klubu hrál:
[box type=”info”]
Wemeno, Akce Z, Nátěrová hmota, Robotnicka [fra], Kohout plaší smrt, Ska2Tonics[sk], Ska’n’daal, Genteleman’s club [sk], Heebie Jeebies a další
Thema Eleven, Lover 48 [usa], The Mass [usa], Asschapel [usa], Criatura [esp], Franklin Lakes [swe], Jedna krev, Gesundheit [can], Gantz [fra], HK [fra], Desolated, 4stück a další
Mass Genocide Process, Needfull Things, Liquid Puss, Waacuum, From Beyond a další
Ty Syčáci, Joly Joker, NAPPA, Different D.I.S.C.O., Mirek Broum Band, Mata Hari, Jay Zen, Těla a další
Daho+Ginger, Luka Bauman [cro], Subsist, Kaisersoze, Monotype, Miguel, Reznyk, Dialect, Rico a další
Shamanic, Dvoika.Troika, Eastek, Mayapur, URA, Tryznyt a další
Jižní pionýři, Wýchodní posádka, B-boyz a další
[/box]
Hudební styly si laskavý čtenář domyslí. Pokud někdo vlastníte fotografie analog i digitál z tohoto období, pošlete info třeba přes komentáře níže. Dík.
Comments are closed.