21. 11. 2020, sobota, N.V.Ú. + Malomocnost prázdnoty

 

N.V.Ú.

Historie skupiny saná do poliviny 80 let , kdy se dáva dohromady Pafka Doležal a Štěpán Málek s části divčí skupiny manichinace . Tato formace se snaží jít ve stopách tehdy oblíbených novovlných kapel , ovšem tak trochu svérázně. Následující formace s názvem Kmitací adaptér náhrála v roce demo snímek ne příliš dobré zvukové kvality. V roce 1987 se událo několik personálních změn , skupina dostala název „ Nepřichází v úvahu „ a začíná se přiklanět ke klasickmu punk rocku . Když na přelumu roku nastapuje do kapely bubeník „ranař „ Jirka Jyřýček Franc je tato proměna již definitivní . Krátce po sobě NVÚ natáčí dema : Obchází mě dokola a Tak jsme došli . Následuje první studiová nahrávka s názvem 14 dní , kdy místo Jirky France ( který si odskočil hrát na čas trochu tvrší muziku ) bubnuje taktéž Jiří Franc – zajímavá schoda jmen. Na této desce se kromě Štěpána , Pafky , basáka Alexe objevuje i Jarda FOX Liška , který po odchodu Alexe místo kytary bere do ruky basu a naní to váli mnoho let , s kapelou spolupracuje i když je na ˇmateřské „ a po letech se do ní znovu vrací.

Skupina i díky manažerským schopnostem Jyřýčka hodně koncertuje a to i v zahraničí ( Německo , Belgie , Holandsko , Maďarsko , Slovensko , Polsko,,, ) natáčí druhé CD s názvem „ A v noci je tma „ , vychází také na mnoha kompilacích v ČR i v cizině. Následuje kritikou velmi dobře přijaté album Čáry , máry , fuck a spousta koncertů po boku skavnějších kolegů jako např. The Vibtators , Peter and Test Tube Babies , One Way systém , UK Subs a další…. V těchto letech hraje skupina okolo 100 koncertů ročně a to je opravdu vražedné tempo , protože samozřejmě všichni členové standardně pracují. Po Jardovi načas do kapely přichází Lukáš Junior Havránek , se kterým NVˇU natáčí alba „ Z řady a Vzorek bez ceny „ na kterém se podílí i Tomáš Marvin Žampach , který v té době hraje druhou kytaru. Ten odehraje se skupinou spoustu koncertů a absolvuje i nahrávání alba „ Nikdy nebo navždy „ Po jeho vydání se nově  ve skupině objevuje basák Martin Sedlák , který basuje dodnes…

Tato sestava odehraje spoustu koncertů  , v té době odchází bubeník Jyřýček   a s novým bubeníkem Dejvem N.V.Ú. připravují nové album „ Za všechno se platí „ které ovšem nahrává a vydávý poté co místo Marvina přichází nazpět Jarda FOX Liška . V té době  kapela omezuje počet koncertů , protože káždý ze členů má rodinu , zaměstnání či jiné povinnosti a vše se zvládnout nedá. Zásadní změna se udála letos ( 2019 ) po vydání LP „ Za všechno se platí „ kdy se z kapely – dle jeho slov- vyhazuje zpěvák Štěpán Makeba Málek , který , opět dle jeho slov chce dělat punk jinak a jinýmy lidmi . N.V.Ú. jsou tedy postaveni před otázku : co dál ? Rozhodují se , že zkusí najít nového zpěváka a hrát dále, pravděpodobně v menším rozsahu , za to však o to více pro radost.

Zavěrem je třeba zmínit i další členy kapely , kteří se třeba na nahrávkách či koncertech tolik neobjevovali , ovšem do třicetítříleté historie N.V.Ú. zcela jistě patrí : Renáta Paragánka Pavlíčková , Robert Molín , Jirka Chramosta , Ivan Kučera , Pavlína Mencová , a další….

Ze stránek N.V.Ú.

Malomocnost prázdnoty

Kapela vznikla v roce 1995 v sestavě Zvíře – kytara, Kouba – basa, Pisky – bicí a Filda – zpěv. Sestava zkouší asi půl roku a pak se vydává na svůj první koncert. V roce 1996 jezdí hlavně po koncertech. První kazeta dostala jméno Zkurvená generace, tato nahrávka se moc nerozšířila, protože kapela sama nechtěla (prodáno pouze 5 kazet). Je to živá nahrávka z koncertu, který proběhl v Habrovicích u Ústí nad Labem v hostinci U Kamenného stolu a musim dodat že větší shit jsem snad vživotě neslyšel. Do kapely přichází Peprník (Pepr), který nahrazuje Koubu. Už po pár zkouškách s novým basákem kapela nahrává kazetu Pátek 13. V lednu v čajovně ÓM se zranil Zvíře, takže kapela asi dva měsíce čeká na uzdravení zraněného kytaristy. Po uzdravení nahrává kapela další kazetu Přestaň věřit, díky této kazetě se kapela stává slavnou nejen po celé ČR,ale i u Slovenských bratrů nebo i v Polsku, protože nahrávka je opravdu výtečná. Na jaře 1998 začínají první krize v kapele. Skupina přichází o zkušebny, členové se nemohou dohodnout, ale přesto se odehrávají koncerty. V srpnu 1998 odešel z kapely Pepr a tím se kapela rozpadá. I po rozpadu kapely vydává Filda live kazetu Děti Země. V roce 2003 skupina zařídila tour, ale bez bubeníka Piskyho. Za něj tedy nastupuje Šípus, genitální to bicmen a svými říznými údery do rytmičáku dokázal při koncertech vysát nejen fanouškům, ale zbývajícím členům kapely všechny síly. Po skončení turné 2003, kdy byl ohlášen definitivní konec kapely, se „eMpíci“ ještě několikrát objevili na pódiu v roce 2005 a jeden koncert uskutečnily usilovném překecávání Peprníka v Praze 10.června 2006 v Modrý Vopici.

…Takže jak je to vlastně s tím koncem kapely?