N.V.Ú. http://bandzone.cz/nvu
Historie skupiny sahá zpět až do první poloviny 80. let, kdy se dva kámoši kytarista Pavel “Pafka” Doležal a Štěpán “Makeba” Málek, v té době působící jako hráč na klávesy a saxofon v notoricky známé skupině Ježkovy zraky, rozhodli založit kapelu. Oba přibírají dívčí duo, bubeníka a baskytaristu, takže na jaře 1985 mohla vzniknout nejprve novovlnná skupina Manichinace, posléze na podzim 1985 známější formace s názvem Kmitací Adapter. Tvorba skupiny byla ovlivněna klasickými skupinami ze Západu, vznikl jakýsi mix punku s novou vlnou – Damned, Clash, Sex Pistols, Die Totenhosen, DK, Exploited nebo třeba Devo, The Cure, Joy Division, D.A.F.
Od konce roku 1987 až do jara 1988 proběhly v kapele další změny – po delší době se opět přidalo dívčí duo (Renata “Paragánka” Pavlíčková byla na koncertech N.V.Ú. k vidění i v poslední době jako host) a protože i hudba začala více než k nové vlně tíhnout k punku, opět se změnil název a nakonec se vylupuje dodnes hrající punkband N.V.Ú. (Nepřichází v úvahu). V následujícím roce 1988 skupina ještě pod názvem Kmitací Adapter nahrává první demo nazvané “…že je magor”, které obsahuje vedle úderných punkových vypalovaček jako například “Skinhead” nebo “Převrat” i písně s klávesami, značně poznamenané v té době letící novou vlnou.
Po “revolučním” Silvestru 1989/1990 došlo ke změně na postu bubeníka – v kapele se objevil ostrý ranař Jiří “Jyřýček” Franc, prošedší zkušeností v různých podzemních hradeckých kapelách (např. Evakuační balíček nebo Terpsychora) a ten svým razantním, nekompromisním stylem hry na bicí vtiskl N.V.Ú. onu agresivní punkovou pečeť, bez které se neobejde žádný opravdový punk band.
Následující čtyři roky znamenají tvrdší odklon k punku, což přineslo i odchod ženského dua. Kapela nahrává další dvě demo kazety – v roce 1990 to bylo osmnácti skladbové demo “Obchází mě dokola” a v roce 1992 “Tak jsme došli…”. Současně začali N.V.Ú. intenzivně vystupovat na nejrůznějších festivalech a v klubech, čímž se stávají stále více populární a získávají solidní fanouškovskou základnu doma i v zahraničí.
V roce 1994 přibírá band druhého kytaristu Jardu “Foxe” Lišku a už s jeho účastí skupina vydává novou desku u společnosti Black Point. Název je “14 dní” a vychází nejen jako MC, ale už i jako CD. Po několika personálních změnách na postu baskystaristy se sestava ustálila do konečné podoby: Štěpán “Makeba” Málek – zpěv, harmonika, tamburína, Jiří “Jyřýček” Franc – bicí, zpěv, Jarda “Fox” Liška – basová kytara, zpěv, Pavel “Pafka” Doležal – kytara, zpěv.
V roce 1996 natáčí kapela druhé CD, MC s názvem “A v noci je tma…”. Poté se intenzivně koncertuje po Čechách a zajíždí na koncerty i do Německa, Maďarska nebo Slovenska. N.V.Ú. vycházejí také na mnoha kompilacích v USA, Německu, Itálii, Polsku a samozřejmě také v České republice. Hrají po boku takových legend jako např. The Vibrators, Peter And Test Tube Babies, One Way System nebo The Stains.
V roce 1998 kapela natáčí další album “Čáry, máry, fuck”, které bylo výtečně přijato kritikou a umístilo se na pátém místě TOP 25 časopisu Big Beng! Na podzim 1998 odchází z kapely baskytarista Fox a je nahrazen novým basákem Lukášem “Juniorem” Havránkem. Po dalším náročném roce (N.V.Ú. vystupují na 98 koncertech!) v dubnu 2000 kapela nahrává novou desku nazvanou “Z řady”, kterou natáčí v sestavě Štěpán „Makeba“, Jirka „Jyřýček, Lukáš „Junior“, Pavel „Pafka“ a Jarda „Fox“, se kterým kapela nepřerušila spolupráci a je dodnes brán jako externí člen kapely. Následovala šňůra vystoupení spolu s kapelami jako Bad Preachers, Aurora, Loikaemia, Major Accident nebo Menace.
Ve výše uvedeném složení + hosté natáčí kapela zatím poslední album „Vzorek bez ceny“ (2004). Fox coby externí kytarista je k vidění i na některých živých akcích. V této sestavě si kapela střihne také kratší set po boku legendárního TV Smithe (Ex Adverts).
Kapela až do současnosti intenzivně koncertuje doma i v zahraničí (Polsko, Maďarsko, Slovensko, Německo) a vymetá kluby, hospody i velké festivaly. V roce 2005 se v jejich řadách coby exotické koření objevuje saxofonistka „Áda“ z kapely Zakázané ovoce (spolupráce trvá doposud, viz. např. koncert z listopadu 2006 z Modré vopice). Jako host je občas k vidění i exklávesistka „Paragánka“. Poslední personální změnou je posílení kapely o dalšího kytaristu „Marvina“ od sklonku roku 2006.
Skupina vznikla ve Dvoře Králové nad Labem na podzim roku 1992 v obsazení Timur (basa), Chlejv (kytara), Cepa (buben). Zanedlouho sestavu rozšířila Lutra (zpěv). Koncem května 1993 nastoupil na místo Chlejva ke kytaře Teacher, a z této doby pocházejí některé skladby, které má kapela v repertoáru doposud (Anarchie, Diskanti, Stop nazi a další). Kostry Krátce na to si Timur (z baskytary na zpěv) a Lutra (ze zpěvu na baskytaru) vyměnili úlohy v kapele a následoval první koncert 31. srpna 1993 v Bílé Třemešné (u Dvora Králové n.L.). Další změnou bylo rozšíření kapely o nového člena – kytaristu Spářku. V této sestavě (Timur, Lutra, Teacher, Spářka, Cepa) TASS odehrál své první koncerty a vznikla většina skladeb pro chystané demo. Na přelomu let 1993 a 1994 vystřídal dosavadního bubeníka Cepu nový člověk, Egoš. Pokračovalo koncertování a vrcholily přípravy na vydání dema. To spatřilo světlo světa v srpnu 1994 pod názvem „KATASTROFA“. Do konce roku 1995 prodal TASS po 20,-Kč asi 350 kazet a další rozmnožují a prodávají někteří distributoři. Celkový počet se odhaduje asi na 500 kusů.
Dukla Vozovna http://bandzone.cz/duklavozovna
Vznik Dukly Vozovny byl podmíněn nespočtem návštěv koncertů v pardubickém RC Žlutý Pes – Skalda, Bóďa a Dresik tam chodili na dnes již velice známé kapely Vypsaná fiXa, Volant, Znouzectnost či Visací Zámek. Všechno se ale začalo realizovat, až když se Dresikovi dostala do rukou baskytara…
Jelikož Bóďa uměl hrát na kytaru, začali každý páteční odpoledne chodit do školy (byla to škola základní a měli zapůjčenou jednu učebnu), kde začali hrát přes gramce. Jelikož ale Dresik držel věc jako je baskytara poprvé v životě a Bóďa splácal pár akordů dohromady, jejich hraní nikam moc nevedlo. Potom do svých řad naverbovali harmóna Skaldu a nacvičili pár písniček od Tří sester, Mňágy a jinejch kapel. Pak je to ale nějak přestalo bavit a tak struny a klávesy na chvíli utichly.
Novým impulsem k fungování kapely byl jejich první koncert. Konal se v jedné malé garáži v Petříkovicích u Trutnova, bylo narváno (asi 15 lidí) a spolu s kapelou jednoho kámoše tam vytvořili excelentní atmosféru. Koncertování je začalo bavit, a tak uspořádali koncert v hospůdce Bylanka ve Svítkově. Lidí už bylo podstatně víc, pařilo se neuvěřitelně, ale bez bicích to jaksi nemělo tu správnou šťávu. A tak se k Dukle přidal Čegy, což je asi nejvíce instrumentálně vybavený člověk v kapele. Po pár zkouškách byl koncert ve Štěnci a spolu s Chlapama z práce a Jimem Čertem to vlastně bylo jejich první společné vystoupení. Traduje se taky, že právě Jim Čert je naučil zpívat :-))))))))) — Citát: “Taky jsme tady spatřili poprvé kytarový komba”. —
Pak se soustředili na tvorbu vlastních songů a vybavili se aparaturou. Jejich zatím největším úspěchem bylo vystoupení v RC Žlutý Pes a na koupališti Cihelna u příležitosti letních festivalů.