11. 5. 2012, pátek, DEBUSTROL, Exorcizphobia, Prokion

Klubovné: 150,- Kč

Historie
Kapelu založili v prosinci 1986 zpěvák a kytarista Kolins a bubeník Melmus. Otrávení hudbou, kterou chrlí sdělovací prostředky se ke dvojici přidává baskytarista Charvos. Hudba, kterou produkují se nedá přesně škatulkovat. Kolins je definoval jako „Ultra mosh“. V létě 1986 Kolins přijímá místo zpěváka ve skupině „Mistrovo kladivo“, kde působí do listopadu. Dodnes existují nahrávky ze zkoušek tohoto předchůdce „Masters Hammer“. No a v prosinci téhož roku se konečně, jak již bylo uvedeno výše, rozhodnou dát dohromady Debustrol. V dubnu 1987 odchází basák Charvos, který nastupuje na dva roky na vojnu. Asi až po půlroce se ve zkušebně objevuje kluk s přezdívkou Trifid z něhož se vyklube kytarista. Později se kapela rozhodne udělat si svoji akci. Uskuteční se v Choruších u Mělníku, samozřejmě jen na pozvánky, jelikož příslušníci po Debustrolu, který nemá ani zřizovatele, velice prahnou. Koncert je nahrán na kazetu pod názvem „Nukleární pozdravy“, což lze považovat za první neoficiální demo. Píše se únor 1988 a Debustrol konečně po půlročním přemlouvání nachází basáka ze skupiny „Taler“ s novou přezdívkou Cizák. V tu dobu jezdí hodně po koncertech a pak přichází pozvání na první ročník festivalu „Death Metal Session“, kde hrajou na jednom pódiu s kapelami „Kraken“, „Dr. Triceratops“, „Kryptor“ a „Törr“. Po tomhle úspěchu se kapela odhodlá natočit demo „Vyznání smrti“, podle jednoho z textů. V říjnu 1988 Kolins a Cizák nastupujou na vojnu; za ty dva roky se demo „Vyznání smrti“ dostáva do povědomí metalových fanoušků snad v celé republice.

Neuropatolog
Po příchodu členů kapely z vojny hledá kapela nového bubeníka, jelikož bylo jasný, že Melmus se z rozjetýho Törru nevrátí. Místo zaujme bubeník ze skupiny „Baracuda“ Trůka. Později podepisuje kapela smlouvu s Monitorem na tři roky s tím, že jim možná natočí desku. Pár dní po té jedou 15. září 1990 na festival Metal Massacre do Litvínova, kde je usmrcen 17-letý kluk, na kterého počest skladá kapela Root „Černou mši“. Ve druhé polovině listopadu 1990 začali točit svou první desku s názvem „Neuropatolog“. Deska Neuropatolog vychází 21. března 1991 a hned ten den se koná na pražské Barče křest. V té době kapele nabízí Česká televize natočení klipu, protože se umísťuje na druhém místě TV Hitparády za měsíc duben a květen. Točí se píseň „Údolí hádu“. Deska se na konci roku umisťuje jako 16. nejprodávanější titul za rok 1991. Tento rok pro kapelu znamená taky skvělý úspěch v podobě vítězství o nejoblíbenější metalovou skupinu v anketě Černá vrána. Taky vrcholí nespokojenost s bubeníkem Trůkou a dochází ke změně. Do kapely přichází Reisich za skupiny „Ferat“.

Svět co zatočí s tebou
Druhá deska se začíná točit v červnu 1992 opět ve studiu Citron v Ostravě. Natáčení je po dvou týdnech zdárně dokončeno. Deska dostává název „Svět co zatočí s tebou“ a vychází 16. října 1992 u Monitoru. Na tuto skladbu se točí klip, na kterém se objevuje maskot kapely z filmu „Noční můra z Elm Street“ Freddie Krueger. Tenhle nápad je použit i jako název pro turné, na které kapela vyjíždí 11. listopadu pod názvem „Freddie Krueger on Tour“ do celkem 25 měst v celý republice včetně Slovenska. Tam je fanoušci přivítají úplně skvělým způsobem – v Bratislavě na jeden z posledních koncertů turné přichází 1500 lidí. Rok 1992 končí opětovným vítězstvím v anketě Černá vrána, která vrcholí koncertem v pražském Belmondu za účasti TV Baga. Tyto úspěchy ovšem přichází v době nespokojenosti s Monitorem a tak na popud Doda odchází k firmě Popron Music.

Past
U této firmy natáčí desku s názvem „Chytrá past“, která se netočí v Ostravě, ale ve studiu Propast Petra Jandy a někdy kolem vánoc 1993 se dodělává. „Chytrá past“ vychází 23. března 1994 a hned poté odchází bubeník Reisich. Místo něj přichází nový muž z kapely „Syndrom“, Herr Miler, který je již čtvrtým bicákem v historii Debustrolu. Přichází v době, kdy pro kapelu „Chytrá past“ byla obrovský propadák. Ale i tak kapela začíná koncertovat, i když to není vůbec jednoduchý. Hrálo se hlavně z desky „Chytrá past“, ale stále častěji se ozývaly hlasy, které tyto skladby vyloženě nesnášely.

Vyhlazení
I přes to všechno začíná kapela dělat na novém albu. Přípravě je věnována náležitá pozornost, jak po hudební stránce, kde se opět vrací ke svému klasickému stylu, tak i texty jsou všechny připraveny do posledního slova. Nahrávání desky, která dostává název „Vyhlazení“, se natáčí i na video. 29. srpna 1995 „Vyhlazení“ vychází a je podporováno novými koncerty. Kapela uspořádá několik koncertů, které končí slavnostním vystoupením v městě vzniku – Mladé Boleslavi. Při tom všem začátkem roku 1997 dochází k tomu, co bylo prostě nevyhnutelné. Debustrol po vzájemné dohodě opouští Trifid s Cizákem, který odchází do skupiny Krucipüsk. Trifid končí s muzikou úplně. Cizák po dvou měsících odchází i od Krucipüsku a končí též. Kolins s Milerem oslovují zbylé spoluhráče z kapely Syndrom, konkrétně kytaristu Voláka a basistu Zeda, kteří společně v únoru 1997 ke skupině nastupují.

Pád do hrobu mrtvol
Deska je 25. ledna 1998 dokončena pod názvem „Pád do hrobu mrtvol“. Pád do hrobu mrtvol vychází u firmy Happy Music v březnu 1998. Okamžitě začínáme koncertovat. Deska se nečekaně dobře prodává, za první týden 1000 kusů, až se vyšplhá na 6000 nosičů. Bohužel již ve studiu se začínají projevovat různé rozpory s baskytaristou Zedem, který je po natočení desky propuštěn a přichází opět ke slovu Cizák. Rok 1998 vrcholí 13. září, kdy v Malé sportovní hale dělá kapela předkapelu Iron Maiden. Přišel nový rok 1999 a s ním bohužel jedna nepříjemná zpráva v podobě odchodu bubeníka Herr Milera z rodinných důvodů. Sice si za sebe přivedl náhradu, ale ta bohužel nesplňovala požadavky kapelu. Tudíž na jaře přichází Libor Fanta alias Skull II. (ex. Syndrom, Kryptor). On byl jedinej, kdo Herr Milera plně nahradil a byl schopen starý i nový materiál zahrát v takové kvalitě, aby udržel nastavenou laťku. Natáčelo se opět ve studiu Happy ve spolupráci se Standou Barochem, produkce je opět na mě. Vše trvalo tři týdny i s mícháním a masteringem. Se zvukem nám pomohl v té době navrátivší Herr Miler, který se do skupiny na léto vrátil. Na podzim ale bohužel Debustrol opouští z rodinných důvodů. Tudíž od té doby je Skull II. právoplatným členem kapely. To léto se opět povedlo hrát na velkých festivalech, z nichž nejpovedenější byl v Rimavské Sobotě 4. července 1999, kde se sešlo až 15.000 fanoušků.

Apokalismus
Deska „Apokalismus“ vychází 29. září 1999 opět u firmy Happy Music a již při vydání se pomalu potvrzuje to, co již začínali muzikanti tušit. Po různých personálních tahanicích se na firmě projevila velice důležitá věc – není schopna desku dodat do všech obchodů. Tudíž vznikla situace, která je pro kapelu již neúnosná a jelikož nikdo není ani schopen udělat něco pro reklamu, deska „Apokalismus“ je málem odsouzena k záhubě. Bez fanoušků by se deska nedostala snad nikam. Po tom všem je v roce 2000 jasné, že kapela musí za každou cenu sehnat jiného vydavatele. Ale i přesto „Apokalismus“ začíná bodovat a to hlavně v létě na festivalech, kde absolutně zabírají všechny nové skladby. Na podzim 2000 se kapela rozhoduje pro shánění nového vydavatele. Vše se nakonec podaří a v lednu 2001 se domlouvá s firmou „Sokol’s Power Voice“.

Steak
V létě roku 2001 se začíná natáčet nové album s pracovním názvem – Přerušit sekerou na dvě části. Po téměř 6 letech se kapela vrací do studia „Citron“ Radima Pařízka v Ostravě. Deska je natáčena úplně novou technologií a to digitální přímo do počítače. Konečný název alba vznikl až po natočení a je jím s obalem korespondující název Steak. Bylo natočeno 14 písní z čehož se 2 písně na album nedostaly. Deska vychází u firmy „Sokol’s Power Voice“ 15. října 2001.

Vyznání smrti
V roce 2001 Debustrol po více jak 6 letech opouští sólový kytarista Volák. Samozřejmě se ihned snaží najít náhradu, ale po více jak půlročním marném hledání kapela začíná hrát jen ve třech s jednou kytarou – tudíž se z Kolinse opět stává zase sólový kytarista (Trifid hrál sóla jen sporadicky). Takže od ledna 2003 je kapela již podruhé zase osamocena ve třech. Ovšem nálada v kapele je vynikající a první koncerty začínají naznačovat, že to vůbec nebyl špatný tah. Naopak celkovému zvuku skupiny to skvěle prospělo – ubylo efektů a naopak přibylo riffů a tvrdosti s jednoduchostí a účelností. Tento rok je také ve znamení návratu Debustrolu na pulty prodejen díky legendárnímu demu „Vyznání smrti“ z roku 1988 v novém nadupanějším zvuku.

Převzato z www.hudebniskupiny.cz