6. 12. pátek – Totální nasazení + Deratizéři + Barbar punk

Totální nasazení je česká punk rocková hudební skupina. V její tvorbě se vyskytují také prvky z jiných hudebních stylů (např. ska, metal). V současné době kapelu tvoří zakládající člen, baskytarista Sváťa Šváb, kytarista P.P. Cvok, který je členem od roku 1992 a bubeník Franky. Totální nasazení často koncertují v celé České republice, například v roce 2011 odehráli 84 koncertů. Každoročně také někteří členové pořádají Slánský hudební festival Rock na valníku.

Kapela vznikla z punk-metalové skupiny Dehöt na konci roku 1990 a v září roku 1991 byl natočen demosnímek Wiktorovy ostatky. Po menších změnách v sestavě a odchodech na vojnu se v létě 1995 sestava ustaluje v sestavě Svatopluk Šváb (baskytara), Pavel Pešata (kytara) a Pavel Pospíšil (bicí). V následujících letech se sestava kapely příliš nemění. Kapela také zkouší hrát sestavě rozšířené o jednoho kytaristu (Michel Coolman (2003–2004) a Jan Šulgan (Šukec) od roku 2005). Roku 2008 kapela oslavila 18. narozeniny vydáním alba Krokodýl Ghandee a zároveň z ní odchází jeden ze zakládajících členů Pavel Pospíšil a kytarista Jan Šulgan. V roce 2009 vychází dvd z narozeninového koncertu v pražském klubu Abaton, jehož audiozáznam kapela poskytla volně ke stažení. V nové sestavě s bubeníkem Petrem Žákem (Franky) vydávají v roce 2011 poslední studiové album Crazy Story.

 

Skupina DERATIZÉŘI vznikla v létě roku 1999 a původně měla být pouze studiovou doprovodnou kapelou Sváti Švába, zpěváka a baskytaristy punk-rockové skupiny Totální nasazení, který ji sestavil za účelem nahrání svého folkrockového projektu„Slánské pověsti“.

Po natočení materiálu na album v nahrávacím studiu Hostivař a poté, co jim bubeník Caine ze spřízněné Znouzectnosti vymyslel současný název, ale soubor v sestavě: Sváťa – zpěv, elektrická kytara; Nika – zpěv, baskytara; Kolí – zpěv, saxofon, housle, flétny; Begi – zpěv, akustická kytara, mandolína a Franky – bicí  začal neplánovaně vystupovat a stal se tak regulérní skupinou. Debutové CD a MC „Slánské pověsti“ pak vyšlo na jaře 2000 u vydavatelství Swabian records a skupina s ním záhy slavila nečekaný úspěch.

V roce 2012 koncertují v turné FOLK´S NOT DEAD TOUR 2012, když doprovázejí na společné šňůře Totální nasazení se Zakázaným ovocem a v létě, od června do září, pak samostatně a velmi úspěšně absolvují celou řadu festivalů a městských slavností. Na podzim vydává Swabian records nové výběrové album „VÝBĚROFKA“, na kterém je současný koncertní repertoár kapely – nově nahraný a v současné aktuální sestavě a které nahrazuje předešlé beznadějně vyprodané výběrové CD „Bestie off“. Deratizéři také natáčejí svůj třetí klip „O zvoleněveské čarodějnici“ a po boku Totálního nasazení vyrážejí s CD „Výběrofka“ od října do prosince k další desítce klubových koncertů. Celkových hraní v roce 2012 absolvovali Deratizéři nakonec 39, což je dosud nejvíce za rok v celé historii kapely.
Od února 2013 pak Deratizéři opět doprovázejí na společném turné Totální nasazení se Zakázaným ovocem a připravují materiál na nové studiové album. V červnu 2013 opouští kapelu ze zdravotních důvodů zpěvačka Lenka a od září nastupuje na její místo nová zpěvačka Zuzana. Od října do prosince plánují Deratizéři turné po boku spřízněného a personálně propojeného Totálního nasazení a kromě práce na nových písních chystají i dva nové videoklipy.