3. 5. 2013, pátek – MONKEY BUSINESS

Monkey Business je přední česká hudební a koncertní skupina hrající pop a funk. Vedle J. A. R. a Sexy Dancers je dalším projektem multiinstrumentalisty a producenta Romana Holého. Skupina byla založena v roce 1999 a hraje dodnes.

Skupina se dala dohromady na začátku roku 1999. Zpěvák Matěj Ruppert působil v kapele Leguar GROldřich Krejčoves v Pan PotPavel Mrázek a Martin Houdek přišli z Doroty B. B. (kterým Roman Holý produkoval v roce 1994 desku Santa Puelo) a Američanka Tonya Graves se vylíhla v elektronicko-tanečně zaměřených Liquid HarmonyTonya Graves se ke kapele připojuje po vydání prvního alba. To vychází v roce 2000 s názvem Why Be In When You Could Be Out. Přináší 11 převážně anglicky zpívaných skladeb.

Stálou sestavu skupiny Monkey Business tvoří:

  • Matěj Ruppert – zpěv
  • Tonya Graves – zpěv
  • Roman Holý – klávesy, zpěv
  • Ondřej Brousek – klávesy
  • Pavel Mrázek – baskytara
  • Oldřich Krejčoves – kytara
  • Martin Houdek – bicí

Stálým hostem kapely je perkusionista Imran Musa Zangi. Na první desce hostovali přední světový pozounista Fred Wesley (který hrál třeba s B. B. Kingem nebo Tinou Turner) a kytarista David Williams, který nahrával kytarové party pro Michaela Jacksona nebo Madonnu. Desku propagují tři singlyMy FriendsParty Shit a Piece Of My Life, na které byly natočeny klipy.

Na albu Save The Robots dále spolupracovali hosté Hiram Bullock (kytara), Ray Davis (zpěv), Dr.Robert (zpěv), Dennis Chambers (bicí) a opět Fred Wesley (trubka). Z domácích pak Dan Bárta nebo Mario Klemens, který vedl orchestr. Album propagují singly Monkey Town a Save The Robots, na které vznikly klipy.

Na Resistance Is Futile se seznam hostů dále rozrůstá: Hiram Bullock (kytara), Iva Bittová (zpěv, viola), Jiří Stivín (flétna), Roman Dragoun (klávesy Moog), Filip Jelínek (trombón a dechové aranže), František Kop (tenorsaxofón), Radka Kaspar (altsaxofón), Jaroslav Halíř (trumpeta), František Tomšíček (trumpeta), Tomáš Křemenák (flétna, basbarytonový saxofon), Dasha (zpěv), Nada Weppereová (zpěv), Petr Dopita, Michael Fišer (harmonika). Singly alba jsou Intercooler a We Feel Better Than Jan Hus.

Na albu Kiss Me On My Ego kromě Dana Bárty spolupracoval opět kytarista Hiram Bullock a pak přední světový saxofonista David Sanborn a Glenn Hughes člen legendárních Deep Purple). Singlem alba jeBranded.

Předposledním album Objects Of Desire And Other Complications, které si kapela vydala v roce 2007 vlastními silami (Sony BMG se již stará jen o distribuci, album vydává Devil Inside – Music Production), se opírá především o domácí hosty. Na didgeridoo například hraje výborný Ondřej Smeykal, dále na albu účinkuje smyčcové kvarteto Epoque Quartet a další. Prvním singlem je skladba A Song For All Nations, druhým singlem je Kit Bike, na kterou je již hotový klip. Ten byl paradoxně hotov dříve než písnička a tedy song byl skládán dodatečně na hotový klip. Nicméně klip byl úspěšný na udílení cen akademie populární hudby.

Poslední řadovou deskou skupiny je album Twilight Of Jesters vydané rovněž u Devil Inside – Music Production v únoru 2009 (Sony BMG opět album distribuuje). Album nabízí celkem 13 tracků; prvním singlem je Who Killed My Libido, na který vznikl i videoklip, a ve kterém ústřední party zpívá Roman Holý (stejně jako v Nuremberg). Druhý videoklip je k písni Gumball, ve kterém si zahrál krom Matěj Rupperti Glenn Hughes, Lucie Vondráčková, Eva Jeníčková a mihl se v něm i Peter Gabriel. Mezi hosty na desce se kromě Glenna Hughese právě v Gumball a v History Of Pathos objevil především Ashley Slaterz Freak Power, který si zazpíval v ID Song a v London Dealing.

Na několika vystoupeních Monkey Business na jaře 2008 hostoval Ashley Slater – zpěvák a trombonista skupiny Freak Power.