24. 2. 2017, pátek, Garage a Tony Ducháček + Lazzareth

Garage je česká rocková hudební skupina, často označována jako undergroundová, kterou pod původním názvem Garáž založil v roce 1979 baskytarista Ivo Pospíšil. V průběhu 80. let Garáž patřila k nové generaci mladých nezávislých kapel inspirovaných punkem, postpunkem, pub rockem a novou vlnou.

V průběhu 80. let kapelou prošla celá řada hudebníků působících na české nezávislé scéně. V roce 1982 přichází bubeník Antonín Pěnička a zpěvák Tony Ducháček, který přináší zkusmo nejen písně Lou Reeda, Velvet Underground a Iggy Popa, ale také vlastní texty, jež se rychle stávají základem tvorby Garáže. V letech 1983-84 vznikají první demokazety (Garáž… byla a je, Garáž? Na tu nemáš!) a některé své skladby postupuje také Milan ‚Mejla‘ Hlavsa, člen skupiny The Plastic People of the Universe.

Za komunistického režimu v průběhu 80. let bylo kapele zřídka dovoleno hrát oficiálně, a pokud ano, nikdy nebylo dovoleno, aby kapela hrála za peníze, přestože byla velice populární. Garage (tehdy Garáž) bylo dovoleno pravidelně hrát jen v pražském klubu Na Chmelnici a v brněnském klubu Musilka. V těchto dvou klubech kapela směla hrát jednou měsíčně, jinak se musela zaměřit na nepravidelné hraní na předměstích, ve vesnických hospodách a na svatbách. Skupině v té době nebylo dovoleno vydávat oficiální alba a tak jejich nahrávky, často nahrávané ve skutečných garážích, obíhaly samizdatově na páscích a na kazetách.

V roce 1985 přišel kytarista Jan Macháček a společně se skupinou zažívá kromě jiného období hledání stylu s dechovou sekcí, které ale netrvá dlouho. O dva roky později se hostujícím hráčem na kytaru stal již zmíněný Milan Hlavsa. Kapela se v 80. letech zúčastnila bezpočtu neoficiálních koncertů a večírků. První oficiální nahrávky vznikly až po revoluci.

Po revoluci v roce 1989 konečně přišla příležitost oficiálně nahrávat desky a koncertovat bez omezení. V těchto letech Garáže zažila jakýsi vrchol své popularity a odehrála další desítky koncertů v Čechách, na Slovensku i v zahraničí. V roce 1992 se představila také v klubech v New Yorku, Švýcarsku a Německu a na festivalech v Belgii a Francii. V té době už s kapelou hrál Josef Karafiát, jeden z nejuznávanejších sólových kytaristů v Praze, který žil deset let v Kanadě a po revoluci se vrátil do Čech. V roce 1994 Garáž uspěla s písničkou Berlín u posluchačů hitparády Radio France International a následně byla pozvána na přehlídku do Cannes.

V roce 1993 se Garáž po velkých neshodách rozešla s zakladatelem a manažerem Ivo Pospíšilem, který si nechal původní název Garáž. Ivo Pospíšil poté se svojí novou Garáží pod původním jménem ještě nějakou dobu koncertoval. Zbytek původní Garáže se přejmenoval na Garage a Tony Ducháček, mimo jiné i proto, aby předešel zmatkům, které ve fanoušcích existence Pospíšilovy Garáže bez Ducháčka a ostatních muzikantů vyvolávala. Na místo Pospíšila přišel nový baskytarista David Fikrle a saxofonista Jarda Jeřábek. Zbytek kapely zůstal beze změn.

Písničky a hudba Garage jsou založené na osobnosti charismatického zpěváka Tonyho Ducháčka, který je také autorem většiny textů založených na unikátním periferním slangu se spoustou poetické imaginace. Hudbu k většině skladeb složili Jan Macháček a Josef Karafiát. Na CD Black!, které vyšlo na počátku roku 2009 po osmi letech od vydání poslední desky, hudbu složili Jan Macháček a Josef Karafiát, po jedné skladbě pak David Fikrle (píseň Ryba) a občas hostující kytarista Robert Jína (piseň Havran).

 

 

Kapela LAZZARETH je zakladatelem nového hudebního směru – dirty blues, jehož je zároveň jediným představitelem. Ve vlastní tvorbě vycházející z blues-rocku a hard-rocku zachycuje vzlety a pády nejen vlastních životů. Kapelu tvoří tři lékaři a syn jednoho z nich. Tři členové kapely již v době svých studií věrně navštěvovali koncerty GARAGE v klubu u Cikána v Hradci Králové a také v nedaleké Výravě.  Syn zakladatele kapely LAZZARETH v té době ještě nebyl na světě, takže bouřlivé zážitky odehrávající se během zásadních koncertů oné doby zná jen z vyprávění. Proto se na koncert GARAGE velmi těší a coby bubeník LAZZARETHu je připraven svými rytmy během vystoupení rozvibrovat klub Bastion. Kapela LAZZARETH je nesmírně šťastná, že může coby předskokan v jaroměřském klubu svým energickým dirty blues vytvořit legendární skupině GARAGE co nejlepší atmosféru pro její vystoupení. Členové kapely LAZZARETH tvrdí, že jejich hudba léčí. Přijďte se přesvědčit! Více na www.lazzareth.cz.