11. 3. 2017, sobota, ČANKIŠOU

Sedmičlenná kapela Čankišou pronikla do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům nabitým energií a divokými rytmy. Ty se pod vedením hlasem i postavou impozantního zpěváka Karla Heřmana po pár minutách mění v divoký taneční rej. Čankišou se svou fůzí různých etnických vlivů na rockovém základě a bohatou sbírkou exotických nástrojů projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu přes Pakistán až po malajské Borneo.

Kapelu Čankišou založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1998. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za 17 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a to nejen v ČR. Čankišou patří ke špičce české world music a pravidelně koncertují i v zahraničí, dosud zahráli v 18 zemích světa.

Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki překypující energií a entuziasmem z nově zkoumaných vod world music (2000) zařadil hudební publicista Jiří Černý mezi albové vývojové milníky 90. let 20. stol., zahloubanější Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní (2004), kterou si frontman přivezl z mongolského festivalu, a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (vše FT Records). Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008 u Indies Scope), která vyšla nově u brněnského vydavatelství Indies Scope Records. Jako host se na ní objevil slavný pakistánský zpěvák Sain Zahoor, který získal prestižní ocenění BBC world music 2006. Pátá deska Faÿt (2011 u Indies Scope) je poněkud rockovější a v listopadu 2011 se umístila na 17. místě v evropské world music hitparádě, v prosinci 2011 dokonce na 10. místě. Celkově za rok 2011 se deska umístila na 98. místě z celkem 899 nominovaných alb.

V roce 2007 vyšla na českém knižním trhu ojedinělá knížka Ukopnutý palec aneb Příběhy lidu Čanki doplněná soundtrackem (vydavatelství Julius Zirkus). Jde o sbírku 13 příběhů od několika autorů, kteří se každý po svém nechali inspirovat legendou jednonohého lidu Čanki. Originální soundtrack pak obsahuje 13 skladeb, kdy každá povídka inspirovala konkrétního muzikanta Čankišou ke zhudebnění.

Na podzim 2013 vyšlo (Indies Scope) CD Jak na příšery, které obsahuje pohádky Divadla MALÉhRY a písničky Čankišou.

Čankišou mají v současnosti tři klipy: Sham Sut v režii Pavla Jandourka a Anay Yo, který natočil Dušan Urbanec z respektovaného uskupení VJ Moire a režíroval muzikant David Synák. Klip k písni Zuha vznikl opět ve spolupráci s Dušanem Urbancem a vyšel na CD Lé La. Většinu materiálu natočil LP Fish v Pakistánu pod režií René Senka a v klipu se objevil i pakistánský zpěvák Sain Zahoor. Zatím poslední animovaný klip Borrega je z dílny studentů píseckých filmových škol.

Čankišou nahráli hudbu Jana Budaře ke kritikou i diváky ceněnému filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka. Skladby Lebada Roti a A Sta Libera z desky Gamagaj zní v českém filmu Blízko nebe režiséra Dana Svátka (2005).

Zpěvák a frontman kapely Karel Heřman obsadil druhé místo na mezinárodním hudebním festivaluChuch Mongolia 2001 (v Mongolsku). David Synák se spolu s Divadlem Continuo zúčastnilsvětové výstavy EXPO 2005 v japonském Aichi a také EXPO 2010 v Číně. Karel Heřman hrál ve filmech Nuda v Brně (režie Vladimír Morávek), Blízko nebe (r. Dan Svátek), Šílení (r. Jan Švankmajer), Hodinu nevíš (r. Dan Svátek).