11. 10. pátek – N.V.U., Houba (punkový večírek)

Historie skupiny sahá zpět až do první poloviny 80. let, kdy se dva kámoši kytarista Pavel „Pafka“ Doležal a Štěpán „Makeba“ Málek, v té době působící jako hráč na klávesy a saxofon v notoricky známé skupině Ježkovy zraky, rozhodli založit kapelu. Oba přibírají dívčí duo, bubeníka a baskytaristu, takže na jaře 1985 mohla vzniknout nejprve novovlnná skupina Manichinace, posléze na podzim 1985 známější formace s názvem Kmitací Adapter. Tvorba skupiny byla ovlivněna klasickými skupinami ze Západu, vznikl jakýsi mix punku s novou vlnou – Damned, Clash, Sex Pistols, Die Totenhosen, DK, Exploited nebo třeba Devo, The Cure, Joy Division, D.A.F.

Od konce roku 1987 až do jara 1988 proběhly v kapele další změny – po delší době se opět přidalo dívčí duo (Renata „Paragánka“ Pavlíčková byla na koncertech N.V.Ú. k vidění i v poslední době jako host) a protože i hudba začala více než k nové vlně tíhnout k punku, opět se změnil název a nakonec se vylupuje dodnes hrající punkband N.V.Ú. (Nepřichází v úvahu). V následujícím roce 1988 skupina ještě pod názvem Kmitací Adapter nahrává první demo nazvané „…že je magor“, které obsahuje vedle úderných punkových vypalovaček jako například „Skinhead“ nebo „Převrat“ i písně s klávesami, značně poznamenané v té době letící novou vlnou.

Po „revolučním“ Silvestru 1989/1990 došlo ke změně na postu bubeníka – v kapele se objevil ostrý ranař Jiří „Jyřýček“ Franc, prošedší zkušeností v různých podzemních hradeckých kapelách (např. Evakuační balíček nebo Terpsychora) a ten svým razantním, nekompromisním stylem hry na bicí vtiskl N.V.Ú. onu agresivní punkovou pečeť, bez které se neobejde žádný opravdový punk band.

Následující čtyři roky znamenají tvrdší odklon k punku, což přineslo i odchod ženského dua. Kapela nahrává další dvě demo kazety – v roce 1990 to bylo osmnácti skladbové demo „Obchází mě dokola“ a v roce 1992 „Tak jsme došli…“. Současně začali N.V.Ú. intenzivně vystupovat na nejrůznějších festivalech a v klubech, čímž se stávají stále více populární a získávají solidní fanouškovskou základnu doma i v zahraničí.

V roce 1994 přibírá band druhého kytaristu Jardu „Foxe“ Lišku a už s jeho účastí skupina vydává novou desku u společnosti Black Point. Název je „14 dní“ a vychází nejen jako MC, ale už i jako CD. Po několika personálních změnách na postu baskystaristy se sestava ustálila do konečné podoby: Štěpán „Makeba“ Málek – zpěv, harmonika, tamburína, Jiří „Jyřýček“ Franc – bicí, zpěv, Jarda „Fox“ Liška – basová kytara, zpěv, Pavel „Pafka“ Doležal – kytara, zpěv.

V roce 1996 natáčí kapela druhé CD, MC s názvem „A v noci je tma…“. Poté se intenzivně koncertuje po Čechách a zajíždí na koncerty i do Německa, Maďarska nebo Slovenska. N.V.Ú. vycházejí také na mnoha kompilacích v USA, Německu, Itálii, Polsku a samozřejmě také v České republice. Hrají po boku takových legend jako např. The Vibrators, Peter And Test Tube Babies, One Way System nebo The Stains.

V roce 1998 kapela natáčí další album „Čáry, máry, fuck“, které bylo výtečně přijato kritikou a umístilo se na pátém místě TOP 25 časopisu Big Beng! Na podzim 1998 odchází z kapely baskytarista Fox a je nahrazen novým basákem Lukášem „Juniorem“ Havránkem. Po dalším náročném roce (N.V.Ú. vystupují na 98 koncertech!) v dubnu 2000 kapela nahrává novou desku nazvanou „Z řady“, kterou natáčí v sestavě Štěpán „Makeba“, Jirka „Jyřýček, Lukáš „Junior“, Pavel „Pafka“ a Jarda „Fox“, se kterým kapela nepřerušila spolupráci a je dodnes brán jako externí člen kapely. Následovala šňůra vystoupení spolu s kapelami jako Bad Preachers, Aurora, Loikaemia, Major Accident nebo Menace.

Ve výše uvedeném složení + hosté natáčí kapela zatím poslední album „Vzorek bez ceny“ (2004). Fox coby externí kytarista je k vidění i na některých živých akcích. V této sestavě si kapela střihne také kratší set po boku legendárního TV Smithe (Ex Adverts).

Kapela až do současnosti intenzivně koncertuje doma i v zahraničí (Polsko, Maďarsko, Slovensko, Německo) a vymetá kluby, hospody i velké festivaly. V roce 2005 se v jejich řadách coby exotické koření objevuje saxofonistka „Áda“ z kapely Zakázané ovoce (spolupráce trvá doposud, viz. např. koncert z listopadu 2006 z Modré vopice). Jako host je občas k vidění i exklávesistka „Paragánka“. Poslední personální změnou je posílení kapely o dalšího kytaristu „Marvina“ od sklonku roku 2006.

Současná sestava je:

Štěpán „Makeba“ Málek – zpěv, harmonika
Jirka „Jyřýček“ Franc – bicí, zpěv
Martin „Marťan“ Sedlák – basa, zpěv
Pavel „Pafka“ Doležal – kytara, zpěv
Tomáš „Marvin“ Žampach – kytara

Kapela se momentálně chystá, krom hraní, hraní a zase hraní, na oslavy 20 let existence (bez přerušení) a počiny s tímto spojené: kniha + DVD (nakl. Maťa), tributní album a několik speciálních koncertů. Těšte se pankáčové!!!