2. 3. 2012, pátek, Circus Ponorka + afterparty Ála & Jazzquick

Takže tady přináším stručné info pro všechny, co na tomto koncertě nebyli (a to byla bohužel většina…). Především jste udělali chybu. Kterou možná v budoucnu budete moct napravit. Honza se totiž letos chystá se svým jednočlenným Circusem Ponorka objet i velké festivaly včetně RFP, takže spousta lidí z okolí HK a tedy i Jaroměře má šanci zjistit, cože to teda vlastně je. – V první řadě je Honza Ponocný Muzikant s velkým M. A za druhé Šoumen s velkým Š. V tom nejlepším slova smyslu.

Po celou dobu koncertu mi v hlavě vrtala plíživá myšlenka, jak moc a na druhou stranu jak málo má Honza Ponocný alias Circus Ponorka společného s Xavierem Baumaxou. Protože je to zajímavé srovnání. Oba v současnosti hrají na španělku. Oba na ni hrají velmi neortodoxně. Oba jsou fundamentálně rokeři, ale teď vlastně písničkáři. Oba rádi komunikují s publikem a ve finále dovedou udělat na scéně opravdu velké One man show. Prostě oba jsou velmi osobití a skvělí písničkáři. Tady už paralely víceméně končí (ačkoliv ještě umí oba dva pusou výborně trumpetu ;-).

Honza má svou geniální metodu založenou na „těch malých rychlých japoncích“  (jak s oblibou říká), které má v těch krabičkách a delayích a pomocí kterých vykouzlí sám sound celé kapely včetně smíšeného sboru. Konečně, podívejte se na videa, není to nic moc kvalita, ale pro pochopení metody je to stěžejní. To, co hraje, bych označil za „taneční“ hudbu (myšleno v kladných konotacích), protože cirkusácké chytlavé (ale ne laciné) melodie tu ve stylu funky, tu pochodu (sic!) nebo diska a šlapající tempo vás nenechá v klidu postát. Alespoň mě ne. A do toho poskakující, bubnující, na kytaru hrající a do dvou mikrofonů zpívající sympaťák, se kterým si přes rampu vyměníte i pár pokřiků, na které okamžitě hudebně zareaguje.

Aspoň tak to bylo v Bastionu. I přes skromnou účast byla atmosféra skoro jako na velkém koncertě. Prostě se sešli lidi, kteří se na Circus ponorka přišli bavit a taky se bavili. „Tak napodruhé na vás zkusím udělat první dojem“, vzkázal Honza z podia po krátké „občerstvovací“ přestávce v polovině koncertu. A opravdu udělal. Během celého kocertu zahrál a zazpíval všechny hudební party 😉 písniček z aktuální desky Perfect Days (což je též soundtrack od stejnojmenného filmu Alice Nellis) a další, tu komornější pouze kytarové, tu skoro techno skladby nebo dokonce country. Část textů mu píše kamarád, americký hudebník John Riley, takže většinu textů má Circus Ponorka v angličtině. Ale i pro low intermediate jsou pochopitelné… (no prostě jsem něco pochytil :-). České texty si nechává psát např. od Václava Koubka a je to dobrý. Necítí se být sám textařem, ale jeho muzikantství to zcela vyvažuje.

Shrnuto a podtrženo, koncert to byl skvělý, jen ty lidi nepřišli… Ale jak jsem naznačoval v úvodu, není všem dnům konec. I přes zdánlivý „komerční“ propadák není vyloučeno, že se Circus Ponorka do Bastionu ještě vrátí. Po velkých letních fesťákách už možná pro širší publikum známější a tím pádem možná i před větší návštěvou. Ale i v té komorní to byl docela nářez. A jak Honza sám v závěru prohlásil: „Až přijedu domů, vyprsím se a řeknu ženě: Dvakrát jsem přidával!“  Nebo to bylo dokonce třikrát? To už teď teda sám ani nevím.

da.nick

P.S. A díky Báře Š. za videomateriál.

Circus Ponorka – Bastion

 

 

Orientační nezávazné klubovné: 100 Kč
Autor hudby k filmu PERFEKT DAYS, sprojektem CIRCUS PONORKA ve sve premiere v Bastionu!!!!

Info
Nový český snímek režisérky Alice Nellis s názvem Perfect Days, který se dočkal oficiální premiéry 3.11., přináší již druhou vzájemnou spolupráci s muzikantem Honzou Ponocným, skrývajícího se pod názvem jednočlenného orchestru Circus Ponorka. Po hudební produkci pro film Mamas a Papas (nominace na ocenění Český lev v kategorii Nejlepší hudba za rok 2010) přichází nyní Circus Ponorka se čtrnácti barvitými skladbami, v nichž vedle frontmana zazní také hlasy Kláry Výtiskové (Toxique), Sašy Langošové (November 2nd) a dalších přizvaných hostů. CD je dostupné přes iTunes, u vydavatelství Faust Records, na koncertech a webu www.circusponorka.com. První singl doprovázený videoklipem se jmenuje Moonshine reggae.
Slovy Honzy Ponocného k vydání desky, která je jeho druhou studiovou nahrávkou: „I když se jedná o „velký“ film, tedy alespoň na naše poměry, rozhodnul jsem se, že si CD vydám sám. Samozřejmě byly možnosti vydat ho jako soundtrack u většího vydavatelství, ale ona vlastně žádná velká už neexistujou, že jo…? Proto jsem se dohodnul s mým kamarádem Richardem Maderem a CD vyjde na jeho značce Faust Records, takže Do It Yourself přístup pokračuje.“
Ke zvuku nového CD Honza dodává: „Jsem rád, že jsem mohl při tvorbě muziky zůstat u svýho, tak trošku, pankáčskýho přístupu. Alice si dokonce v několika případech vybrala do filmu i demo verze a ani v těch „studiových“ se moc naleštěnýho zvuku posluchači nedočkají (jak to tam padlo, tak to zůstalo).“
Podtrženo a sečteno, vzkaz jednočlenného orchestru svým posluchačům je prostý: „Přestože si myslím, že hudba, kterou dělám, je normální pop, tak u nás asi nadále zůstanu v undergroundu. Budu samozřejmě moc rád, pokud se alespoň někde zmínka a recenze na CD objeví, někdo ho pustí v rádiu atd. CD se tak třeba dostane k lidem, kteří z něj budou mít radost, takže pokud si najdete čas a CD si poslechnete a pokud budete mít pocit, že stojí za to se o něm zmínit, napsat recenzi, eventuelně někde pustit, budu moc rád (pokud se Vám bude chtít).“

Oficiální web
Circus Ponorka www.circusponorka.com

Web vydavatelství
Faust Records http://music.faustrecords.com

Kdo je Honza Ponocný a Circus Ponorka?
Je autorem hudby k mnoha divadelním představením a k celovečerním filmům. Vedle
již zmíněné spolupráce s Alicí Nellis to byl Vaterland-Lovecký deník z roku 2004 v režii Davida Jařaba s Karlem Rodenem v hlavní roli.
Známý je především díky svému působení v seskupení Circus Praha v 90. letech. Produkoval nahrávky Václava Koubka, Ivana Hlase, Janka Ledeckého, Xindla X, Jany Kirschner, Lenky Filipové, Miro Žbirky a mnoha dalších.
Je autorem písní interpretů, mezi které patří Ewa Farna, Aneta Langerová, Helena Zeťová, Debbi, Anna K., Karolína Kamberská, Václav Koubek, Laura a její tygři, Goodfellas, Ivan Hlas, Ridina Ahmed, Jean Couture, Bradley Stratton, John Riley a další.
V současné době vystupuje s Mekym Žbirkou, Václavem Koubkem, Ivanem Kralem, ale v první řadě se svým vlastním jednočlenným projektem Circus Ponorka, kterým vždy rozpumpuje všechny přítomné posluchače, neboť jeho „one man show“ se zvukovou hradbou kompletní kapely je ojedinělým představením nejen na tuzemských pódiích.

Circus Ponorka
Když půjdete na koncert projektu Circus Ponorka, asi budete na první pohled překvapeni. Na pódium vstoupí jediný člověk s akustickou kytarou a začnou se dít věci. Během chvíle za pomoci zvukových efektů a dvou mikrofonů poskládá zvuk celého bandu, v němž nechybí bicí, basa, několik kytarových partů a dokonce pěvecký sbor.
Honza Ponocný, muzikant tělem i duší, s bezmála dvacetiletou profesionální zkušeností, který se pokusil zkusit to jinak a stal se tak jednou z nejzajímavějších hudebních událostí poslední doby (nominace na objev roku 2009 v televizi Očko).
V případě dotazů, žádostí o rozhovor či jiné doplnění informací využijte prosím jeden z níže uvedených kontaktů. Děkujeme.